Strona główna > Autorzy > Katarzyna Suchcicka

Katarzyna Suchcicka

Dziennikarka telewizyjna, obecnie w TVP Kultura, autorka filmów dokumentalnych, krytyk literacki, poetka.

 

Dziennikarka telewizyjna, obecnie w TVP Kultura, autorka filmów dokumentalnych, krytyk literacki, poetka.
 
Wydała kilka książek poetyckich: Niepowstrzymana mięśniem, szybuję, MAW 1986 r., Sycenie, Kalambur, 1988 r., Niebieska pończocha, Wydawnictwo Literackie, 1993 r. W roku 2002 zbiory jej wierszy po polsku „Wiersze wybrane” i po angielsku „Selected Poems” wydane w Szwecji przez Instytut Polski w Sztokholmie. W 2004 r. nakładem Wydawnictwa Nowy Świat, ukazał się tom Dzikie kryształy; przetłumaczony na język szwedzki („Vilda kristaller”) i wydany przez  ILKE Bokförlag w tym samym roku. Jej wiersze publikowano również w antologiach polskich i amerykańskich: Snuć miłość. Polska poezja miłosna od XIV w. Włodzimierza Boleckiego, Świat Książki, Warszawa 2000 r., Over the rainbow, Michigan 1990, Dan River Anthology, Maine 1990 i Ambers Aglow. An Anthology of Contemporary Polish Woman Poetry. Reginy Grol, Host publications, Texas 1996.
 
Jest laureatką konkursów poetyckich: na debiut „Pokolenie, które wstępuje” w 1986 r. i Narodowego Konkursu Poetyckiego USA organizowanego przez New Hampshire Poetry Society – w 1990 r.
 
Publikowała eseje i krytyki w polskich pismach literackich i społecznych: „Twórczość”, „Tygodnik Solidarność”, „Integracje”, w „Gazecie Wyborczej” oraz na antenie Polskiego Radia w Programie II i III.
 
Jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1990 r. zajmuje się dziennikarstwem telewizyjnym. W latach 1990–1994 pracowała w zespole redakcyjnym magazynu TVP 1 „Pegaz”. Następnie w latach 1994–1999 zrealizowała dla Programu 1 Telewizji Polskiej ponad 40 autorskich programów studyjnych z serii “Skąd ta wrażliwość?”, poświęconych literaturze i sztuce, z udziałem wielu znanych postaci: poetów, pisarzy, malarzy, muzyków, reżyserów filmowych i teatralnych. W latach 2000–2005 mieszkała w Szwecji. W tym czasie współpracowała z Instytutem Polskim w Sztokholmie, pisała artykuły dla polskich gazet oraz realizowała filmy.
 
W jej dorobku znajdują się filmy dokumentalne: o socjolog i działaczce polskiej opozycji demokratycznej w Szwecji, Marii Borowskiej „Lobbystka” (2005), pisarce szwedzkiej Agnecie Pleijel „Druga strona świata” z 2003 r., o słynnej emigracyjnej nagrodzie literackiej „Kościelscy i ich Nagroda” z 2000 r., o przemianach obyczajowo-społecznych w drugiej połowie lat 60. w Polsce i na świecie „Nowa Fala (pokolenie ‘68)” z 1999 r..i inne filmy, programy telewizyjne i reportaże o tematyce społecznej i literackiej (m.in.: „Niektórzy lubią poezję” z Wisławą Szymborską czy „Pytania do Stwórcy” z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim).
 
Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Związku Autorów i Kompozytorów ZAiKS, a także honorowym członkiem Towarzystwa Poetyckiego New Hampshire (USA).

wstecz

Książki autora

Dzikie kryształy myśli/Tankar vilda kristaller
Jestem dzikim zwierzęciem szukam odosobnienia nie garnę się do innych (...)
Dostępność: Dostępny
Cena: 15 zł 13 zł
Więcej 

Autorzy